Valtuustoryhmän sihteeri

Noora Hinkkanen
noora.r.hinkkanen(a)tampere.fi
044 9883730

Tampereen vihreä valtuustoryhmä

Valtuutetut (14)

Anna-Kaisa Heinämäki

  • Apulaispormestari (Elinvoima- ja osaamislautakunta sekä asunto- ja kiinteistölautakunta)

Yhteystiedot:

Jaakko Stenhäll

  • Valtuustoryhmän puheenjohtaja
  • Konsernijaoston jäsen
  • Kaupunginhallituksen varajäsen

Yhteystiedot:

Jaakko Mustakallio

  • Valtuustoryhmän 1. varapuheenjohtaja
  • Kaupungihallituksen 2. varapuheenjohtaja
  • Konsernijaoston varajäsen

Yhteystiedot:

Olga Haapa-aho

  • Valtuustoryhmän 2. varapuheenjohtaja
  • Kaupungihallituksen jäsen
  • Konsernijaoston varajäsen

Yhteystiedot:

Henri Backman

  • Sosiaali- ja terveyslautakunnan jaoston jäsen
  • Sosiaali- ja terveyslautakunnan varajäsen
  • Tampereen Voimia liikelaitoksen johtokunnan jäsen
  • Pirkanmaan käräjäoikeuden lautamies
  • Pirkanmaan Jätehuolto oy:n puheenjohtaja

Yhteystiedot:

Väinö Friman

  • Sosiaali- ja terveyslautakunnan jäsen
  • PSHP:n valtuuston jäsen
  • Sosiaali- ja terveyslautakunnan jaoston varajäsen

Yhteystiedot:

Matti Helimo

  • Sivistys- ja kulttuurilautakunnan varapuheenjohtaja

Yhteystiedot:

Maija Kajan

  • Valtuuston vaalilautakunnan jäsen

Yhteystiedot:

Miisa Karjalainen

  • Jätehuoltolautakunnan jäsen
  • Ekokumppanit Oy:n hallituksen jäsen

Yhteystiedot:

Olli-Poika Parviainen

  • Kansanedustaja
  • Tampereen Särkänniemi Oy:n hallituksen puheenjohtaja

Yhteystiedot:

Petri Siuro

  • Sosiaali- ja terveyslautakunnan jäsen
  • Sosiaali- ja terveyslautakunnan jaoston jäsen
  • Pirkanmaan käräjäoikeuden lautamies

Yhteystiedot:

Iiris Suomela

  • Valtuuston 2. varapuheenjohtaja

Yhteystiedot:

Juhana Suoniemi

  • Yhdyskuntalautakunnan jäsen
  • Ympäristö- ja rakennusjaoston varajäsen
  • Tampere-talo Oy:n hallituksen jäsen
  • Pispalan Sottiisin päätoimikunta

Yhteystiedot:

Oras Tynkkynen

  • Valtuuston vaalilautakunnan jäsen
  • Tampereen Sähkölaitos oy:n hallituksen jäsen

Yhteystiedot:

Varavaltuutetut (14)

Merve Caglayan

  • Konsernijaoston jäsen
  • Kaupunginhallituksen varajäsen
  • Tampereen Ammattikorkeakoulu Oy:n hallitus

Yhteystiedot:

  • merve.caglayan@vihreatnuoret.fi
  • Facebook

Vesa Eskola

  • Elinvoima- ja osaamislautakunnan jäsen

Yhteystiedot:

Sonja Harmaala

  • Kiinteistö- ja asumislautakunnan jäsen
  • Yhdyskuntalautakunnan varajäsen
  • Kiinteistötoimitusten uskottu mies

Yhteystiedot:

Markus Klöf

  • Elinvoima- ja osaamislautakunnan varajäsen

Yhteystiedot:

Erik Lydén

  • Kiinteistö- ja asumislautakunnan jäsen
  • Yhdyskuntalautakunnan varajäsen
  • Ympäristö- ja rakennusjaoston jäsen
  • Sosiaali- ja terveyslautakunnan jaoksen varajäsen

Yhteystiedot:

Natalia Rincon

  • Yhdyskuntalautakunnan jäsen
  • Ympäristö- ja rakennusjaoksen varajäsen

Yhteystiedot:

Johanna Roihuvuo

  • Elinvoima- ja osaamislautakunnan jäsen

Yhteystiedot:

Sanna Saarikangas

  • Sivistys- ja kulttuurilautakunnan varajäsen

Yhteystiedot:

Hanna Salo

  • Sivistys- ja kulttuurilautakunnan jäsen

Yhteystiedot:

Alisa Sankala

  • Sosiaali- ja terveyslautakunnan varajäsen
  • Elinvoima- ja osaamislautakunnan varajäsen
  • Pirkan Opiskelija-asunnot Oy:n hallitus

Yhteystiedot:

Kirsikka Siik

  • Joukkoliikennelautakunnan varapuheenjohtaja
  • Tampereen Sähkölaitos Oy:n hallituksen jäsen

Yhteystiedot:

Atte Tahvola

  • Tilakeskuksen johtokunnan puheenjohtaja
  • Joukkoliikennelautakunnan varajäsen
  • Elinvoima- ja osaamislautakunnan puheenjohtajan varahenkilö

Yhteystiedot:

Ville Tynkkynen

  • Sivistys- ja kulttuurilautakunnan varajäsen
  • Kiinteistö- ja asumislautakunnan varajäsen

Yhteystiedot:

Amu Urhonen

  • Sosiaali- ja terveyslautakunnan jäsen
  • Yhdyskuntalautakunnan varajäsen

Yhteystiedot:

Kaupunginhallitus

  • Jaakko Mustakallio 2. varapuheenjohtaja (jaakko.mustakallio@vihreat.fi Varajäsen: Merve Caglayan (merve.caglayan@vihreatnuoret.fi)
  • Olga Haapa-aho (olga.haapa-aho@vihreat.fi) Varajäsen: Jaakko Stenhäll (jaakko.stenhall@gmail.com)

Kaupunginhallituksen konsernijaosto:

  • Jaakko Stenhäll (jaakko.stenhall@gmail.com) Varajäsen: Olga Haapa-aho (olga.haapa-aho@vihreat.fi)
  • Merve Caglayan (merve.caglayan@vihreatnuoret.fi) Varajäsen: Jaakko Mustakallio (jaakko.mustakallio@vihreat.fi)

Kaupunginhallituksen jäsenten kokoonpanoa tarkastellaan uudelleen valtuustokauden puolivälissä.

Lautakunnat

Sosiaali- ja terveyslautakunta

  • Väinö Friman (vaino.friman@gmail.com)

Varalla: Alisa Sankala (alisa.sankala@outlook.com)

  • Amu Urhonen (amu.urhonen@vihreat.fi)

Varalla: Perttu Jussila (perttujussila@gmail.com)

  • Petri Siuro (petri.siuro@gmail.com)

Varalla: Henri Backman (hm_backman@hotmail.com)

Sosiaali- ja terveyslautakunnan jaosto

  • Petri Siuro (petri.siuro@gmail.com)

Varalla: Väinö Friman (vaino.friman@gmail.com)

  • Henri Backman  (hm_backman@hotmail.com)

Varalla: Erik Lydén (erik.lyden@gmail.com)

Sivistys- ja kulttuurilautakunta (varapj. vihreät)

  • Matti Helimo (helimo@hotmail.com)

Varalla: Ville Tynkkynen (villetynkkynen@hotmail.com)

  • Hanna Salo (hannasalo@hotmail.com)

Varalla: Sanna Saarikangas (sanna.saarikangas@gmail.com)

Elinvoima- ja osaamislautakunta

  • Vesa Eskola (vesa.eskola@uta.fi)

Varalla: Alisa Sankala (alisa.sankala@outlook.com)

  • Johanna Roihuvuo (johanna.roihuvuo@fixel.org)

Varalla: Markus Klöf (markus.klof@glowway.com)

  • Puheenjohtajan varahenkilö: Atte Tahvola (atte.tahvola@gmail.com)

Kiinteistö- ja asumislautakunta

  • Erik Lydén (erik.lyden@gmail.com)

Varalla: Hannele Piitulainen (hannele.piitulainen@gmail.com)

  • Sonja Harmaala (sonja.harmaala@hotmail.com)

Varalla: Ville Tynkkynen (villetynkkynen@hotmail.com)

  • Puheenjohtajan varahenkilö Miisa Karjalainen (miisa.karjalainen@vihreat.fi)

Yhdyskuntalautakunta

  • Juhana Suoniemi (juhana.suoniemi@vihreat.fi)

Varalla: Sonja Harmaala (sonja.harmaala@hotmail.com)

  • Natalia Rincon (natalia.renee@gmail.com)

Varalla: Erik Lydén (erik.lyden@gmail.com)

  • Katja Nisumaa-Saarela (katja.nisumaasaarela@gmail.com)

Varalla: Amu Urhonen (amu.urhonen@vihreat.fi)

Ympäristö- ja rakennusjaosto

  • Erik Lydén (erik.lyden@gmail.com)

Varalla: Natalia Rincon (natalia.renee@gmail.com)

  • Katja Nisumaa-Saarela  (katja.nisumaasaarela@gmail.com)

Varalla: Juhana Suoniemi (juhana.suoniemi@vihreat.fi)

Alueellinen ympäristöterveydenhuollon jaosto

  • Varapuheenjohtaja Natalia Rincon (natalia.renee(at)gmail.com)

Jätehuoltolautakunta

  • Miisa Karjalainen (miisa.karjalainen@vihreat.fi)

Varalla: Raine Kallio (kallioraine@gmail.com)

Joukkoliikennelautakunta (varapj. vihreät)

  • Kirsikka Siik (kirsikka.siik@gmail.com

Varalla: Atte Tahvola (atte.tahvola@gmail.com)

Keskusvaalilautakunta

  • Pauli Borodulin (pauli@borodulin.fi)

Varalla: Eija Savolainen (eija.savolainen@gmail.com)

Tarkastuslautakunta

  • Ilkka Veiström(ilkka.veistrom@vihreat.fi)

Varalla: Saila Joutsio (saila.joutsio@gmail.com)

  • Maarit Takala (maarit@sainio.com)

Varalla: Marko Ulvila (marko.ulvila@iki.fi)

Valtuuston vaalilautakunta

  • Maija Kajan
  • Oras Tynkkynen

Tampereen kaupungin yhtiöt

Tampere-talo Oy:n hallitus

  • Juhana Suoniemi (juhana.suoniemi@vihreat.fi)

Tredu-Kiinteistöt Oy:n hallitus

  • Veikko Pajunen (veikko.johannespajunen@gmail.com)

Pirkan Opiskelija-asunnot Oy:n hallitus

  • Alisa Sankala (alisa.sankala@outlook.com)

Tampereen Vuokra-asunnot Oy:n hallitus

  • Marko Ulvila (marko.ulvila@iki.fi)

Vilusen Rinne Oy:n hallitus

  • Katja Nisumaa-Saarela (katja.nisumaasaarela@gmail.com)

Finnpark Oy:n hallitus

  • Markus Klöf (markus.klof@glowway.com)

Tampereen Särkänniemi Oy:n hallitus

  • Olli-Poika Parviainen (puheenjohtaja, opp@ollipoikaparviainen.fi)

Tampereen Sähkölaitos Oy:n hallitus

  • Oras Tynkkynen (oras@iki.fi)

Tampereen Työvalmennussäätiö Syken hallitus

  • Jouko Paukkeri (jpaukkeri@hotmail.com)

Tampereen Sarka Oy:n hallitus

  • Katri Pihlaja (katri.pihlaja@windowslive.com)

Tampereen Palvelukiinteistöt Oy:n hallitus

  • Jouni Kaipainen (jouni.kaipainen@tampere.fi)

Ekokumppanit Oy:n hallitus

  • Miisa Karjalainen (miisa.karjalainen@vihreat.fi)

Pirkanmaan Jätehuolto Oy:n hallitus

  • Henri Backman (Puheenjohtaja, hm_backman@hotmail.com)

Tampereen Ammattikorkeakoulu Oy:n hallitus

  • Merve Caglayan (merve.caglayan@vihreatnuoret.fi)

Tampereen Messu- ja Urheilukeskus Oy:n hallitus

  • Virpi Valtonen (virpi.valtonen@gmail.com)

Oy Runoilijan tien hallitus

  • Anssi Vaittinen (anssi.vaittinen@kolumbus.fi)

Pispalan Sottiisin päätoimikunta

  • Juhana Suoniemi (juhana.suoniemi@vihreat.fi)

Tampereen kaupungin liikelaitosten johtokunnat

Sara Hildenin johtokunta (pj. vihreät)

  • Tuila Jaatinen (tuila.jaatinen@gmail.com)
  • Vara: Anne Sinkkonen (anne.p.sinkkonen@gmail.com)

Tampereen Infra

  • Tuomo Pekkanen (tuomo.pekkanen@vihreat.fi)
  • Vara: Taru Kaario (taru.hollanti@gmail.com)
  • Anne Sinkkonen (anne.p.sinkkonen@gmail.com)
  • Vara: Sami Pesonen (sami.pesonen@iki.fi)

Tampereen Kaupunkiliikenne Liikelaitos

  • Juha Joki (juha.t.joki@gmail.com)
  • Vara: Petteri Hiltunen (petterihiltunen@live.com)
  • Katri Pihlaja (katri.pihlaja@windowslive.com)
  • Vara: Anna Moilanen (annaeleena@gmail.com)

Tampereen Vesi

  • Hannes Tuohiniitty (hannestuohiniitty@gmail.com)
  • Vara: Tiina Jarvanne (tiina.jarvanne@gmail.com)
  • Taru Kaario (taru.hollanti@gmail.com)
  • Vara: Sami Pesonen (sami.pesonen@iki.fi)

Tampereen Voimia

  • Henri Backman (hm_backman@hotmail.com)
  • Vara: Jouni Kaipainen (jouni.kaipainen@tampere.fi)
  • Anna Moilanen (annaeleena@gmail.com)
  • Vara: Janna Maula (janna.maula@fingin.fi)

Kaupungin neuvottelu- ja toimikunnat

Kadunnimitoimikunta

  • Salla Heikkinen (salla.am.heikkinen@gmail.com)

Luovan kirjallisen työn palkitsemistoimikunta

  • Noora Hinkkanen (noora.r.hinkkanen@tampere.fi)

Tampereen lahjoitus- ja tukirahaston toimikunta

  • Maarit Takala (maarit@sainio.com)

Teknisen luovuuden palkitsemistoimikunta

  • Tommi Jokinen (jokitommi@gmail.com)

Tiederahaston toimikunta

  • Pertti Järvinen (pj@sis.uta.fi)

Pelastustoimen neuvottelukunta

  • Hannele Piitulainen (hannele.piitulainen@gmail.com)
  • Vara: Nina Silius-Haouari (haouari.nina@gmail.com)

Sisä-Suomen poliisilasian neuvottelukunta

  • Nina Silius-Haouari (haouari.nina@gmail.com)
  • Vara: Emmanuel Eneh (meemen0@gmail.com)

Muut kaupungin luottamustehtävät

PSHP:n valtuusto

  • Väinö Friman (vaino.friman@gmail.com)
  • Vara: Laura Jokinen (laurak.jokinen@gmail.com)

Pirkanmaan käräjäoikeuden lautamiehet

  • Nina Silius-Haouari (haouari.nina@gmail.com)
  • Henri Backman (hm_backman@hotmail.com)
  • Petri Siuro (petri.siuro@gmail.com)
  • Emmanuel Eneh (meemen0@gmail.com
  • Salla Heikkinen (salla.am.heikkinen@gmail.com)
  • Aimo Hyvärinen (amigood@elisanet.fi)

Kiinteistötoimitusten uskotut miehet

  • Sonja Harmaala  (sonja.harmaala@hotmail.com)

Maahanmuuttajaneuvosto

  • Jama Jama (jama.jama@luukku.com)
  • Vara: Alexios Sarantis (alexios.sarantis@outlook.com)

Vanhusneuvosto

  • Saila Joutsio (saila.joutsio@gmail.com)

Vammaisneuvosto

  • Sonja Harmaala (vara: Taru Hollanti)

Pirkanmaan Osuuskaupan Edustajisto

  • Huikuri Sanna: sanna.huikuri(a)vihreat.fi
  • Jaatinen Tuila: tuila.jaatinen(a)vihreat.fi
  • Kajan Maija: maija.kajan(a)tampere.fi