Haetaan vaalipäällikköä kunnallisvaaleihin

elo 18, 2015

Hei Sinä haasteista nauttiva kampanjatyön konkari!

Tampereen vihreät hakee vihreiden kuntavaalikampanjalle 2017 rautaista vaalipäällikköä! Vaalipäällikön tehtävänä on johtaa vihreät vaalivoittoon ja vastata vihreiden yhteiskampanjasta vaalityöryhmälle.
Vihreiden toiminta perustuu yhteisiin vihreisiin arvoihin, joita ovat vapaus, vastuu ja välittäminen. Teemamme ovat monialaisia ja ajankohtaisia. Niitä yhdistävät kansainvälisyys, demokraattisuus ja avoimuus: kaikille on taattava yhtäläinen oikeus koulutukseen, palveluihin ja hyvinvointiin.
Haemme vaalipäälliköksi henkilöä, jolla on kokemusta kampanjoinnista, rohkeaa visionäärisyyttä sekä reilusti yhteistyöhenkeä. Työtehtävä on luottamustoimi, jossa vaalipäällikön tehtävänä on suunnitella ja koordinoida kampanjaa ja siihen liittyviä tehtäviä. Käytännöntöissä apuna ja tukena toimivat yhdistyksen toiminnanjohtaja ja muut vaalityöntekijät, vaalityöryhmä sekä ehdokkaat.
Toivomme, että olet ulospäin suuntautunut, sosiaalinen ja markkinointihenkinen persoona, jolle kampanjointi antaa myös paljon takaisin. Tehtävä vaatii sekä luovuutta että neuvottelutaitoa.

Vaalipäällikön tehtäviin kuuluu muun muassa:
· Vastata vaalikampanjan suunnittelusta ja koordinoinnista vaalityöryhmälle
· Toimia läheisessä yhteistyössä yhdistyksen toiminnanjohtajan ja muiden vaalityöntekijöiden kanssa.
· Kampanjan painopisteiden ja poisvalintojen linjaaminen.
· Yhteistyön koordinointi paikallisten toimijoiden kanssa.
Hakijalta toivotaan:
· Halua toteuttaa uskomaton ja räjäyttävä kampanja
· Hyvää organisointikykyä ja reipasta otetta työskentelyyn
· Hyviä vuorovaikutustaitoja, kykyä innostua ja innostaa muita
Eduksi luetaan:
· Kokemus vaalipäällikkönä toimimisesta tai muu kampanja- tai markkinointikokemus
· Vihreän toiminnan tuntemus

Luotamustoimen kesto on määräaikainen 15.10.2015-9.4.2017. Kunnallisvaaleissa 2017 tampereella on 100 vihreää ehdokasta. Tehtävä on mahdollista hoitaa työ- tai luottamussuhteiden ohessa ja sisältää suunnittelua ja kokouksia. Vaalipäällikön ei suositella olevan itse ehdolla kunnallisvaaleissa eikä suositella toimivan toisen kunnallisvaaliehdokkaan kampanjapäällikkönä.
Luottamustoimesta maksetaan 2500 euron korvaus. Korvaus maksetaan jaksotetusti kolmen kuukauden välein.
Hakemukset tulee toimittaa viimeistään ma 21.9 klo 15.00 osoitteeseen tarja.virtanen@vihreat.fi. Haastatteluun kutsuttavista päätetään ma 28.9. kokouksessa.

Lisätietoja ja kysymykset
Tampereen vihreiden toiminnanjohtaja
Tarja Virtanen

toiminnanjohtaja
Tampereen Vihreät ry
tarja.virtanen@vihreat.fi
tel. 044 2001380
Kehräsaari, B-talo
33200 Tampere