Valtuustoryhmän sihteeri

Noora Hinkkanen
noora.r.hinkkanen(a)tampere.fi
044 9883730

Tampereen vihreä valtuustoryhmä

Valtuutetut (14)

Anna-Kaisa Heinämäki

  • Apulaispormestari (Elinvoima- ja osaamislautakunta sekä asunto- ja kiinteistölautakunta)

Yhteystiedot:

Jaakko Stenhäll

  • Valtuustoryhmän puheenjohtaja
  • Konsernijaoston jäsen
  • Kaupunginhallituksen varajäsen

Yhteystiedot:

Jaakko Mustakallio

  • Valtuustoryhmän 1. varapuheenjohtaja
  • Kaupungihallituksen 2. varapuheenjohtaja
  • Konsernijaoston varajäsen

Yhteystiedot:

Olga Haapa-aho

  • Valtuustoryhmän 2. varapuheenjohtaja
  • Kaupungihallituksen jäsen
  • Konsernijaoston varajäsen

Yhteystiedot:

Henri Backman

  • Sosiaali- ja terveyslautakunnan jaoston jäsen
  • Sosiaali- ja terveyslautakunnan varajäsen
  • Tampereen Voimia liikelaitoksen johtokunnan jäsen
  • Pirkanmaan käräjäoikeuden lautamies

Yhteystiedot:

Väinö Friman

  • Sosiaali- ja terveyslautakunnan jäsen
  • PSHP:n valtuuston jäsen
  • Sosiaali- ja terveyslautakunnan jaoston varajäsen

Yhteystiedot:

Matti Helimo

  • Sivistys- ja kulttuurilautakunnan varapuheenjohtaja

Yhteystiedot:

Maija Kajan

  • Valtuuston vaalilautakunnan jäsen

Yhteystiedot:

Miisa Karjalainen

  • Jätehuoltolautakunnan jäsen
  • Ekokumppanit Oy:n hallituksen jäsen

Yhteystiedot:

Olli-Poika Parviainen

  • Kansanedustaja
  • Tampereen Särkänniemi Oy:n hallituksen puheenjohtaja

Yhteystiedot:

Petri Siuro

  • Sosiaali- ja terveyslautakunnan jäsen
  • Sosiaali- ja terveyslautakunnan jaoston jäsen
  • Pirkanmaan käräjäoikeuden lautamies

Yhteystiedot:

Iiris Suomela

  • Valtuuston 2. varapuheenjohtaja

Yhteystiedot:

Juhana Suoniemi

  • Yhdyskuntalautakunnan jäsen
  • Ympäristö- ja rakennusjaoston varajäsen
  • Tampere-talo Oy:n hallituksen jäsen
  • Pispalan Sottiisin päätoimikunta

Yhteystiedot:

Oras Tynkkynen

  • Valtuuston vaalilautakunnan jäsen
  • Pirkanmaan Jätehuolto Oy:n hallituksen puheenjohtaja

Yhteystiedot:

Varavaltuutetut (14)

Merve Caglayan

  • Konsernijaoston jäsen
  • Kaupunginhallituksen varajäsen
  • Tampereen Ammattikorkeakoulu Oy:n hallitus

Yhteystiedot:

  • merve.caglayan@vihreatnuoret.fi
  • Facebook

Vesa Eskola

  • Elinvoima- ja osaamislautakunnan jäsen

Yhteystiedot:

Sonja Harmaala

  • Kiinteistö- ja asumislautakunnan jäsen
  • Yhdyskuntalautakunnan varajäsen
  • Kiinteistötoimitusten uskottu mies

Yhteystiedot:

Markus Klöf

  • Elinvoima- ja osaamislautakunnan varajäsen
  • Tampereen Messu- ja Urheilukeskus Oy:n hallitus

Yhteystiedot:

Erik Lydén

  • Kiinteistö- ja asumislautakunnan jäsen
  • Yhdyskuntalautakunnan varajäsen
  • Ympäristö- ja rakennusjaoston jäsen
  • Sosiaali- ja terveyslautakunnan jaoksen varajäsen

Yhteystiedot:

Natalia Rincon

  • Yhdyskuntalautakunnan jäsen
  • Ympäristö- ja rakennusjaoksen varajäsen

Yhteystiedot:

Johanna Roihuvuo

  • Elinvoima- ja osaamislautakunnan jäsen

Yhteystiedot:

Sanna Saarikangas

  • Sivistys- ja kulttuurilautakunnan varajäsen

Yhteystiedot:

Hanna Salo

  • Sivistys- ja kulttuurilautakunnan jäsen

Yhteystiedot:

Alisa Sankala

  • Sosiaali- ja terveyslautakunnan varajäsen
  • Elinvoima- ja osaamislautakunnan varajäsen
  • Pirkan Opiskelija-asunnot Oy:n hallitus

Yhteystiedot:

Kirsikka Siik

  • Joukkoliikennelautakunnan varapuheenjohtaja
  • Tampereen Sähkölaitos Oy:n hallituksen jäsen

Yhteystiedot:

Atte Tahvola

  • Tilakeskuksen johtokunnan puheenjohtaja
  • Joukkoliikennelautakunnan varajäsen
  • Elinvoima- ja osaamislautakunnan puheenjohtajan varahenkilö

Yhteystiedot:

Ville Tynkkynen

  • Sivistys- ja kulttuurilautakunnan varajäsen
  • Kiinteistö- ja asumislautakunnan varajäsen

Yhteystiedot:

Amu Urhonen

  • Sosiaali- ja terveyslautakunnan jäsen
  • Yhdyskuntalautakunnan varajäsen

Yhteystiedot:

Kaupunginhallitus

  • Jaakko Mustakallio 2. varapuheenjohtaja (varajäsen: Merve Caglayan)
  • Olga Haapa-aho (varajäsen: Jaakko Stenhäll)

Kaupunginhallituksen konsernijaosto:

  • Jaakko Stenhäll (varajäsen: Olga Haapa-aho)
  • Merve Caglayan (varajäsen: Jaakko Mustakallio)

Kaupunginhallituksen jäsenten kokoonpanoa tarkastellaan uudelleen valtuustokauden puolivälissä.

Lautakunnat

Sosiaali- ja terveyslautakunta

  • Väinö Friman (varalla: Alisa Sankala)
  • Amu Urhonen (varalla: Perttu Jussila)
  • Petri Siuro (varalla: Henri Backman)

Sosiaali- ja terveyslautakunnan jaosto

  • Petri Siuro (varalla: Väinö Friman)
  • Henri Backman (varalla: Erik Lydén

Sivistys- ja kulttuurilautakunta (varapj. vihreät)

  • Matti Helimo (varalla: Ville Tynkkynen)
  • Hanna Salo (varalla: Sanna Saarikangas)

Elinvoima- ja osaamislautakunta

  • Vesa Eskola (varalla: Alisa Sankala)
  • Johanna Roihuvuo (varalla: Markus Klöf)
  • Puheenjohtajan varahenkilö: Atte Tahvola

Kiinteistö- ja asumislautakunta

  • Erik Lydén (varalla: Hannele Piitulainen)
  • Sonja Harmaala (varalla: Ville Tynkkynen)
  • Puheenjohtajan varahenkilö Miisa Karjalainen

Yhdyskuntalautakunta

  • Juhana Suoniemi (varalla: Sonja Harmaala)
  • Natalia Rincon (varalla: Erik Lydén)
  • Katja Nisumaa-Saarela (varalla: Amu Urhonen)

Ympäristö- ja rakennusjaosto

  • Erik Lydén (varalla: Natalia Rincon)
  • Katja Nisumaa-Saarela (varalla: Juhana Suoniemi)

Alueellinen ympäristöterveydenhuollon jaosto

  • Yla valitsee

Jätehuoltolautakunta

  • Miisa Karjalainen (varalla: Raine Kallio)

Joukkoliikennelautakunta (varapj. vihreät)

  • Kirsikka Siik (varalla: Atte Tahvola)

Keskusvaalilautakunta

  • Pauli Borodulin (varalla: Noora Hinkkanen)

Tarkastuslautakunta

  • Ilkka Veiström (varalla: Saila Joutsio)
  • Maarit Takala (varalla: Marko Ulvila)

Valtuuston vaalilautakunta

  • Maija Kajan
  • Oras Tynkkynen

Tampereen kaupungin yhtiöt

Tampere-talo Oy:n hallitus

  • Juhana Suoniemi

Tredu-Kiinteistöt Oy:n hallitus

  • Veikko Pajunen

Pirkan Opiskelija-asunnot Oy:n hallitus

  • Alisa Sankala

Tampereen Vuokra-asunnot Oy:n hallitus

  • Marko Ulvila

Vilusen Rinne Oy:n hallitus

  • Katja Nisumaa-Saarela

Finnpark Oy:n hallitus

  • Perttu Pesä

Tampereen Särkänniemi Oy:n hallitus

  • Olli-Poika Parviainen (puheenjohtaja)

Tampereen Sähkölaitos Oy:n hallitus

  • Kirsikka Siik

Tampereen Työvalmennussäätiö Syken hallitus

  • Jouko Paukkeri

Tampereen Sarka Oy:n hallitus

  • Katri Pihlaja

Tampereen Palvelukiinteistöt Oy:n hallitus

  • Jouni Kaipainen

Ekokumppanit Oy:n hallitus

  • Miisa Karjalainen

Pirkanmaan Jätehuolto Oy:n hallitus

  • Oras Tynkkynen (Puheenjohtaja)

Tampereen Ammattikorkeakoulu Oy:n hallitus

  • Merve Caglayan

Tampereen Messu- ja Urheilukeskus Oy:n hallitus

  • Markus Klöf

Oy Runoilijan tien hallitus

  • Maire Martikainen

Pispalan Sottiisin päätoimikunta

  • Juhana Suoniemi

Tampereen kaupungin liikelaitosten johtokunnat

Sara Hildenin johtokunta (pj. vihreät)

  • Tuila Jaatinen (vara: Anne Sinkkonen)

Tampereen Infra

  • Tuomo Pekkanen (vara: Taru Hollanti)
  • Anne Sinkkonen (vara: Sami Pesonen)

Tampereen Kaupunkiliikenne Liikelaitos

  • Sami Kallio (vara: Petteri Hiltunen)
  • Katri Pihlaja (vara: Anna Moilanen)

Tilakeskus (pj. vihreät)

  • Atte Tahvola (vara: Maire Martikainen)
  • Kirsi Rossi (vara: Jussi Kaipainen)

Tampereen Vesi

  • Hannes Tuohiniitty (vara: Tiina Jarvanne)
  • Taru Hollanti (vara: Sami Pesonen)

Tampereen Voimia

  • Henri Backman (vara: Jouni Kaipainen)
  • Anna Moilanen (vara: Janna Maula)

Kaupungin neuvottelu- ja toimikunnat

Kadunnimitoimikunta

  • Salla Heikkinen

Luovan kirjallisen työn palkitsemistoimikunta

  • Noora Hinkkanen

Tampereen lahjoitus- ja tukirahaston toimikunta

  • Maarit Takala

Teknisen luovuuden palkitsemistoimikunta

  • Tommi Jokinen

Tiederahaston toimikunta

  • Pertti Järvinen

Pelastustoimen neuvottelukunta

  • Hannele Piitulainen (vara: Nina Silius-Haouari)

Sisä-Suomen poliisilasian neuvottelukunta

  • Nina Silius-Haouari (vara: Emmanuel Eneh)

Muut kaupungin luottamustehtävät

PSHP:n valtuusto

  • Väinö Friman (vara: Laura Jokinen)

Pirkanmaan käräjäoikeuden lautamiehet

  • Nina Silius-Haouari
  • Henri Backman
  • Petri Siuro
  • Emmanuel Eneh
  • Salla Heikkinen
  • Aimo Hyvärinen

Kiinteistötoimitusten uskotut miehet

  • Sonja Harmaala

Maahanmuuttajaneuvosto

  • Jama Jama (vara: Alexios Sarantis)

Vanhusneuvosto

  • Saila Joutsio

Vammaisneuvosto

  • Sonja Harmaala (vara: Taru Hollanti)

Pirkanmaan Osuuskaupan Edustajisto

  • Huikuri Sanna: sanna.huikuri(a)vihreat.fi
  • Jaatinen Tuila: tuila.jaatinen(a)vihreat.fi
  • Kajan Maija: maija.kajan(a)tampere.fi